Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału w Sosnowcu

Odnośniki

ZNP SOSNOWIEC

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

110. rocznica rozpoczęcia działalności ZNP

Zawód nauczyciel

 Uroczyste posiedzenie Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego

1 października 2015 r. odbyło się w warszawskiej siedzibie Związku uroczyste posiedzenie Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Otworzył je Sławomir Broniarz, prezes ZNP (galeria zdjęć TUTAJ).

– Od początku działalności Związek walczył o to, by wszystkie dzieci miały prawo uczęszczania do szkoły, pobierania nauki od wykwalifikowanych nauczycieli oraz do uczenia się. To się nie zmieniło – mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz. – Również dzisiaj, po 110-latach od wydarzeń w Pilaszkowie, troszczymy o dostęp dzieci do publicznych samorządowych szkół, podnoszenie jakości kształcenia oraz o zachowanie statusu zawodowego nauczycieli. ZNP już 110 lat temu działał w oparciu o przekonanie, że każdy ma prawo do edukacji. Mieliśmy szczęście, bo o kształceniu i wychowaniu nasi poprzednicy myśleli śmiało i nowocześnie. Dzisiaj prawo do nauki jest podstawowym prawem człowieka – mówił szef Związku.

– Rzadko bywam u kogoś na 110 urodzinach. Bardzo szanuję waszą pracę, choć czasem się różnimy, ale to nie umniejsza mojego szacunku – powiedziała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowskapodczas uroczystości z okazji 110. rocznicy ZNP. – Dziękuję państwu bardzo za pracę i na ręce państwa składam podziękowanie wszystkim nauczycielom. Wiem, że to nie jest łatwa praca, wiem też, że bez tej pracy wszystkim nam byłoby znacznie trudniej.

– Cieszę się, że Związek pozostaje organizacją prężną i tak żywo reagującą na bieżące wydarzenia. Z okazji jubileuszu 110-lecia ZNP składam serdeczne gratulacje wszystkim zaangażowanym w jego działalność, pracującym w szkołach całej Polski – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Uczestników i Organizatorów uroczystych obchodów 110. rocznicy rozpoczęcia działalności ZNP.

Specjalne listy do Związku wystosowali także: minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz.

Minister edukacji wręczyła działaczom związku odznaczenia państwowe i resortowe: Medal Złoty za Długoletnią Służbę oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej.

Natomiast Jadwiga Aleksandra Rezler, prezes Okręgu Śląskiego ZNP wręczyła Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka statuetkę Ikar.Odebrała ją prezes Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Danuta Przywara. – Ta nagroda – za kształtowanie tolerancji i szacunku do drugiego człowieka – jest dla nas szczególnie ważna – mówiła.

Książkę „Związek Nauczycielstwa Polskiego w czasach przełomów i transformacji (1936- 2014)” zaprezentował były prezes Związku Bolesław Grześ.

Po wystąpieniach gości odbyła się dyskusja panelowa „Przyszłość zawodu nauczyciela – wyzwania i szanse”.

Uczestniczyli w niej: Patrick Roach sekretarz generalny Brytyjskiego Związku Zawodowego Nauczycieli i Pracowników Szkolnictwa Wyższego, członek Zarządu Światowego Międzynarodówki Edukacyjnej; Sławomir Broniarz, prezes ZNP, członek Zarządu Światowego Międzynarodówki Edukacyjnej;  prof. Janusz Gęsicki, pracownik naukowy Akademii Pedagogiki Specjalnej, były szef Gabinetu Politycznego przy Ministrze Edukacji; dr Adam Ostolski, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Partii Zielonych;  Barbara Chyłka, nauczycielka Gimnazjum nr 5 w Opolu, członkini Centralnego Klubu Młodego Nauczyciela ZNP.

Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć także nową wystawę w warszawskiej siedzibie Związku „Zawód nauczyciel”.

Wystawa przypomina o długiej drodze, jaką przebyliśmy od wydzielonego nauczycielowi kąta we wspólnym mieszkaniu do pierwszej ustawy o pragmatyce zawodowej i do dzisiejszej Karty Nauczyciela. Patrząc na umieszczone na niej dokumenty, myśląc o przesłaniach pozostawionych przez wybitnych uczonych, którzy towarzyszyli nam w budowaniu polskiego systemu edukacji, powinniśmy pamiętać, że w tym kształcie nie dano nam go raz na zawsze, że są zdobycze, które możemy utracić (…)

Mieliśmy szczęście, bo od początku byli z nami najwybitniejsi polscy pedagodzy, luminarze polskiej nauki i artyści. Intelektualiści czasów budowania naszej – po latach niewoli – odzyskanej niepodległości za swój obowiązek uważali udział w dyspucie o kształcie szkoły, o roli nauczycieli, ich przygotowaniu do zawodu i o warunkach ich pracy. Przyjeżdżali do odległych miejscowości, w których organizowano wakacyjne kursy nauczycielskie, i dawali wykłady, zawsze także dla lokalnej społeczności.

Mieliśmy szczęście, bo o kształceniu i wychowaniu myśleli śmiało i nowocześnie. Ich poglądy zaskakują swą aktualnością i nowatorskim ujęciem.

Mieliśmy szczęście, bo nie zabrakło wśród naszych członkiń i członków świetnych organizatorów, oddanych Związkowi. To dzięki ich ofiarności, poczuciu solidarności i gotowości do budowania wspólnoty spotykamy się choćby tu, w gmachu na Smulikowskiego.

Mieliśmy szczęście, bo przez minione lata udało się nam stworzyć warunki do nauki i pracy w szkole oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli, których – jeśli myśleć o nich w kategorii koncepcji – może nam pozazdrościć niejeden kraj. Przypomina o tym wystawa ZNP przy ul. Smulikowskiego 6/8.