Odnośniki

ZNP SOSNOWIEC

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« paź    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nauczycielski Dzień Protestu

14 października manifestacja w Warszawie

– ZNP zaostrza akcję protestacyjną w ramach sporu z rządem – mówił dziś (21 września 2015 r.) prezes ZNP Sławomir Broniarz na konferencji prasowej w Warszawie. Dzisiaj na ten temat rozmawiają w Warszawie członkowie Prezydium ZG ZNP.

– 14 października w Dniu Edukacji Narodowej odbędzie się w Warszawie przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów ogólnopolska manifestacja pracowników oświaty – poinformował prezes ZNP. – Związek zaprasza inne organizacje związkowe do udziału w manifestacji, w tym oświatową „Solidarność”. Związek ogłasza 14 październikaNauczycielskim Dniem Protestu. Ten dzień, popularnie zwany świętem nauczycieli, będzie w tym roku Nauczycielskim Dniem Protestu.

Szef ZNP przypomniał postulaty i żądania Związku kierowane do rządu. Są to m.in.:

Zachowanie uregulowań pragmatyki zawodowej nauczycieli w randze odrębnej ustawy.

Zwiększenie udziału budżetowych nakładów na oświatę w PKB.

Podwyższenie o 10% wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych oraz zmiany w systemie wynagradzania pracowników samorządowych.

Zahamowanie procesu przekazywania publicznych szkół i przedszkoli samorządowych osobom fizycznym i prawnym niebędącym jednostkami samorządu terytorialnego.

Obrona praw związkowych w świetle zapowiedzi premier Ewy Kopacz, która przedstawiając program wyborczy PO, zapowiedziała koniec obowiązku finansowania przez pracodawców etatów związkowych.

– Dzisiaj także ogłaszamy List otwarty Związku Nauczycielstwa Polskiego do Premier Rządu RP ws. przygotowania szkół na przyjęcie dzieci uchodźców. List ten podpisała już Polska Akcja Humanitarna oraz Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej. Zapraszamy także inne organizacje – powiedział prezes Sławomir Broniarz.

W wyniku konfliktu w Syrii miejsca pracy opuściło 52 000 nauczycieli a  2,4 miliona dzieci nie ma dostępu do szkół.

„W obliczu konfliktów zbrojnych edukacja uchodźców traktowana jest często jako luksus. A przecież prawo do edukacji jest jednym z podstawowych praw człowieka! (…) Jako nowoczesny związek, nie możemy ze spokojem przyglądać się, jak politycy usilnie starają się odsunąć od siebie moment, w którym trzeba będzie podjąć konkretne działania” – czytamy w liście.

– Nie możemy także zgodzić się z minister Joanną Kluzik-Rostkowską, która powiedziała, że szkoły przygotowane są na przyjęcie dzieci uchodźców. Przygotowanie szkół nie polega  na zapewnieniu miejsca w klasach, papieru i ołówków – mówił szef ZNP.

Związek Nauczycielstwa Polskiego od kilku lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się problematyką edukacji, kierowanej do imigrantów i uchodźców. – Jeśli dzieci uchodźców mają poczuć się w polskich szkołach dobrze, a ich rodzice mają mieć poczucie, że są one w naszych placówkach bezpieczne i szczęśliwe należy już dziś przystąpić do stworzenia koncepcji kształcenia dzieci uchodźców i współpracy z ich rodzicami, należy także przygotować szkolenia dla nauczycieli z placówek, do których dzieci te zostaną skierowane oraz zaprojektować działania adresowane do społeczności lokalnych, w których znajdują się te placówki.  Wspólnie z organizacjami deklarujemy, że w krótkim czasie możemy zorganizować konferencje, seminaria i zespoły robocze w celu wypracowania modelu kształcenia dzieci uchodźców w Polsce oraz że jesteśmy gotowi we współpracy z uczelniami wyższymi oraz placówkami doskonalącymi podjąć się przygotowania nauczycieli – czytamy w liście.